/
5.13.4.1 Õppejõu lisamine

5.13.4.1 Õppejõu lisamine

Õppejõu saab lisada mugavalt, vajutades aineosa haldamise vormil vastava(te) rühma(de) real lingil ’Lisa õppejõud’.

Joonis 82 Õppejõu lisamise käivitamine loengu aineosas

Joonis 83 Õppejõu lisamise käivitamine harjutuse/praktikumi aineosas

Õppejõu lisamise käivitamisel kuvatakse kasutajale õppejõudude otsinguvorm. Otsinguvormil õppejõu nime(osa) sisestamisel kuvatakse jooksvalt sisestusele vastavaid tulemusi. Autocomplete otsing algab pärast 3ndat sisestatud sümbolit. Otsing teostatakse kõigi ’aktiivsete’ õppejõudude ees- kui ka perenime(de) hulgast. Samuti teostatakse otsing nn fiktiivsete koodnimedega õppejõudude ja nende kohta kirjutatud kommentaaride hulgast.


Joonis 84 Õppejõu otsingu käivitamine

Joonis 85 Nimekiri osalisele sisestusele vastavatest õppejõududest

Korraga on võimalik valida vaid üks õppejõud. Õppejõu valimise järel kuvatakse seadistused aine õpetamiseks:

  • Loengu ja loenguga seotud aineosade puhul saab valida õppejõule õpetamise nädalad;
  • Praktikumi ja harjutuse ning nende omavahel seotud aineosade puhul saab valida õppejõule õpetamise nädalad ning rühmad, keda õppejõud õpetama hakkab.

Õppejõuga koos kuvatakse vormile õppejõu instituut ja amet ning õppejõu koormus planeeritaval semestril akadeemilistes tundides. Õppejõu koormus arvutatakse konkreetse õppejõu õpetatavate nädalate alusel (näiteks kui aine toimub 1-16 nädal, aga õppejõud annab seal mingit aineosa nädalatel 1; 2; 3, siis tema koormus arvutataksegi nende kolme nädala alusel).

Joonis 86 Õppejõu lisamine loengule

Õppejõule õpetamise nädalate valimiseks on kolm võimalust ning neid saab kasutada ka omavahel koos. Esmalt saab kiirvalikutest valida õpetamise kestuseks nädalad 1-16, 1-12, 1-8 või 9-16. Kuvatakse vaid need kiirvalikud, mis mahuvad aineosa kestuse sisse. Ühtlasi on võimalik valida nädalate struktuuri - kas õppetöö on igal nädalal või üle nädala. Detailsete nädalate märkimiseks on mugavalt toodud nädalatele märkekastid, kus saab vastavalt soovile märkeid lisada ja eemaldada.


Joonis 87 Õppejõu lisamine loengule kuupäevapõhiselt

Kui aineosa on määratud toimuma täpsetel kuupäevadel, siis kuvatakse vaid nädalate kiirmenüü ning kuupäevade märkekastid. Õppejõu lisamiseks peab vähemalt üks kuupäevadest olema märgitud.

Aineosa kestus on õppejõule märgitud õpetamise ajast olulisem ehk kui peale õppejõu lisamist muuta aineosa kestust vastavalt, et õpetamise aeg jääb aineosa kestusest välja, siis salvestamisel eemaldatakse õppejõu õpetamise aegade seast konfliktsed ajavahemikud.


Joonis 88 Praktikumile ja harjutusele õppejõu lisamine

Praktikumile ja harjutusele õppejõu lisamisel lisandub vormi alla eraldi osa antud voorus olevate rühmade infoga. Seal saab õppejõule märkida korraga mitu rühma, keda õppejõud õpetama asub. Ühele õppejõule mitme rühma lisamine ei tähenda, et neid rühmi koos õpetataks. Selleks tuleb rühmad lisada samasse gruppi (ptk. 5.13.4.5). Õppejõule rühmasid lisades muutub vastavalt ka tema koormuse akadeemiliste tundide kogusumma.

Nupul ’Salvesta õppejõu valikud’ vajutades lisatakse aineosa (vastava rühma/rühmade) reale valitud õppejõud.

Joonis 89 Lisatud õppejõudude nimed aine haldamise vormil

Peale õppejõu lisamist esildisele, aineosa haldamise vormil vajutades õppejõu nimel avaneb õppejõu lisamisega ülesehituselt sarnane vorm, kuid seal puudub otsingukast ning rühmade info kuvatakse informatiivselt, st. mittemuudetavalt.

Väljudes aineosa haldamise vormilt ning vajutades seejärel õppejõu nimel, on võimalik õppejõudu lisada aine-õppejõu paariks (link ’Lisa aine-õppejõud paar, ptk 5.13.4.2) või vaadata õppejõu ajapiiranguid (link ’Vaata õppejõu ajapiiranguid’, ptk 5.13.4.3).

Joonis 90 Aineosa haldamise vormilt õppejõu andmete muutmine

Sarnaselt tavalise õppejõu lisamisele on võimalik aineosale lisada ka õppejõud, kelle tegelik nimi ei ole veel teada. Selleks tuleb õppejõu lisamise vormil enne otsingu sooritamist vajutada lingil ’Lisa fiktiivne õppejõud’. Avaneb fiktiivse õppejõu lisamise vorm, mis suuresti kattub tavalise õppejõu lisamisega. Sarnaselt tavalise õppejõuga, on ka siin võimalik sõltuvalt aineosast seadistada õpetamise kestust ja õpetatavaid rühmasid. Erinevusena on eraldi lahter õppejõule koodnime sisestamiseks, lisaks on võimalik õppejõule lisada kommentaari. Peale fiktiivse õppejõu lisamist ühel esildisel, on võimalik teisel esildisel antud õppejõudu otsida tavalisel õppejõu lisamise vormil (otsing teostatakse autocomplete põhimõttel alates kolmandast tähemärgist, otsitakse nii koodnime kui ka kommentaari teksti põhjal).


Joonis 91 Fiktiivse õppejõu genereerimise käivitamine


Loodud õppejõu salvestamiseks tuleb vajutada nupul ’Salvesta õppejõu valikud’, mispeale fiktiivne õppejõud lisatakse esildisele. Õppejõud kuvatakse esildisel kaldkirjas. Aineosa haldamise vormil avaneb õppejõu koodnimel vajutades õppejõu haldamise vorm, mis on sarnane fiktiivse õppejõu lisamise vormiga, kuid seal ei saa rühmadega seotud toiminguid teha.

Joonis 92 Aineosa haldamise vormil fiktiivse õppejõu haldamine

Joonis 93 Esildise voor koos lisatud fiktiivsete õppejõududega

Kui kodeeritud kujul esildisele lisatud õppejõu kohta selgub, kes see konkreetselt olema hakkab, saab õppejõu koodnime asendada tegeliku õppejõuga. Selleks on esildise haldamise vormil koodnime järel link ’Määra’, millel vajutades avaneb tegeliku õppejõu määramise vorm.

Joonis 94. Tegeliku õppejõu määramise vorm

Tegeliku õppejõu määramise vormil tuleb otsingukasti kasutades leida sobiv õppejõud. Õppejõu otsing on analoogne eelnevate otsingutega - otsitakse alates kolmandast tähemärgist autocomplete põhimõttel aktiivsete õppejõudude seast. Seejärel saab valida, kas asendada koodnimi vaid valitud aineosas või asendada valitud koodnimi kogu tunniplaani sessioonis.