/
5.13.4 Aineosade funktsionaalsuse haldamine

5.13.4 Aineosade funktsionaalsuse haldamine

Aineosadeks on loeng, praktikum ja harjutus. Aineosade omadusi on võimalik muuta, vajutades aineosa veerus oleval nupul ’Muuda andmeid’.

Joonis 75 Aineosa nädalatunnid ja semestritunnid

Joonis 76 Praktikumi andmete muutmise käivitamine

Andmete muutmise vormil saab kasutaja seadistada aineosa toimumist nii nädala- kui ka kuupäevapõhiselt, lisada õppetöö toimumise vorme, kommentaare ning valida ruume ja õppejõude aineosale. Loengu puhul on kasutajale read-only kujul näha ka esildise seotus teiste esildistega. Praktikumi ja harjutuse korral (eeldusel, et pole loenguga liidetud) on ühtlasi võimalik teha rühmi alamrühmadeks või liita gruppideks.

Joonis 77 Loengu andmete muutmine (kui esildis on seotud)

Aineosa kestvuse muutmiseks on esmalt võimalik seadistada nädalatundide arvu. Selleks on võimalik välja ’Tunde nädalas’ sisse sisestada suvaline (näiteks komaga) positiivne arv. Arvu sisestamise järel kontrollib süsteem, kas nädalate arv ja semestritundide arv klapivad sisestatud väärtusega. Välja võib jätta ka muutmata - see on dünaamiline ning aineosale nädalate/kuupäevade seadistamisel arvutab süsteem selle ise ümber sobivaks. Lisaks on välja kohal mittemuudetavalt kuvatud semestritundide arv ja kogu aine kestvus nädalates.

Aineosa kestvus ei pruugi kattuda aine enda kestvusega, aga peab selles sisalduma. Erinevate aineosade kestvus, kui need aineosad toimuvad eraldi, ei ole kuidagi omavahel sõltuvuses. See tähendab, et kui aine kestab 1-16 nädal, siis näiteks loeng võib toimuda paarisnädalatel, praktikum paaritutel ja harjutus igal semestri nädalal.

Joonis 78 Aineosa kestvuse seadistamine

Esildise loomisel on aineosa kestvuseks vaikimisi terve aine kestvus. Selle muutmiseks on võimalik:

  • Valida kestvus kiirvalikutest (eeldusel, et kiirvalikud ei ületa aine kogukestvust) - ’1-16 nädal’, ’1-12 nädal’, ’1-8 nädal’, ’9-16 nädal’;
  • Valida kestvus nädalanumbrite alusel - ’Kõik nädalad’, ’Paaris nädalad’, ’Paaritud nädalad’;
  • Valida kestvus spetsiifiliste nädalate alusel - märkides ära sobivad nädalad;
  • Valida kestvus kuupäevade alusel (kuupäevapõhist kestvust määrates ei saa lisada nädalapõhiseid andmeid, nende lisamiseks tuleb valitud kuupäevad kustutada).

Lisaks on aineosa kestvuse all võimalik määrata õppetöövormi. Vaikimisi on kõik aineosa toimumisega nädalad/kuupäevad lisatud auditoorse õppevormi alla ning seda otseselt muuta ei saa. Teise õppevormi lisamiseks tuleb valitud õppevorm aktiveerida ning seejärel märkida ära soovitud nädal. Märkimisega samaaegselt eemaldub märge auditoorse õppevormi alt. Muude õppevormide alt märget eemaldades, lisandub märge auditoorsele õppevormile. Ühele toimumiskorrale on võimalik korraga valida vaid üks õppetöövorm. Õppetöövormideks on ’Auditoorne õpe’, ’Hübriidõpe’, ’Distantsõpe’, ’Veebiõpe’.


Joonis 79 Ebastandardselt valitud nädalad             

Joonis 80 Ebastandardse toimumise aja määramine

Täpsete kuupäevade lisamiseks tuleb vajutada menüül ’Vali täpsed kuupäevad’. Kalendrist saab korraga valida ühe kuupäeva ja sisestada ühe kellaajavahemiku. Kuupäeva valimiseks on võimalik kalendrit lehitseda vasakult paremale kogu õppeaine kestvuse ulatuses. Kellaaja väljadel kuvatakse tunnid ja minutid. Kui tundide väärtusi suurendada noolenuppude abil, suureneb ühekordse vajutamise järel väärtus 1 tunni võrra. Minutite väljal on suurenemise/vähenemise samm noolenuppu kasutades 5 minutit. Nii tunde kui minuteid saab väljale sisestada ka käsitsi (tunnid on täisarvud vahemikus ’00..23’ ja minutid täisarvud vahemikus ’00..59’).

Täpsete kuupäevade valimise järel kuvatakse nad eraldi kustutatavates infokastides.

Joonis 81 Kuupäevapõhine õppetöövormi valimine

Aineosa kestvuse määramisel kehtib jätkuvalt reegel, et aineosa ei saa toimuda väljaspool aine enda kestvust. See tähendab, et kui aine ise kestab esimese poolsemestri (1-8 nädal), siis selle osa (nt harjutus) ei saa kesta 1-10 nädal. Täpsete kuupäevade märkimisel neid piiranguid ei kohaldata.

Toimingu salvestamiseks tuleb aineosa muutmise vormi jaluses vajutada nuppu ’Salvesta’.