Fookuses on töötajate vaimne tervis: uurime töökeskkonna psühhosotsiaalsete riskidega seotud väljakutseid

image-20240426-082026.png
Nooremprofessor Marina Järvis ja professor Karin Reinhold

28. aprillil tähistatakse üle maailma tööohutuse ja töötervishoiu päeva. Vaimne tervis ja töötajate heaolu pakub üha enam kõneainet ja väljakutseid, samas on psühhosotsiaalsete ohuteguritega tegelemisel nii era- kui ka riigisektoris olulisi puudujääke. Näiteks viimase Euroopa ettevõtete riskide uuringu (ESENER) kohaselt oli ainult 13,5% organisatsioonidest Eestis tegevusplaan, kuidas ennetada tööga seotud stressi. Teiste Euroopa riikidega võrreldes on Eesti näitaja üks kehvemate seas. Meie naaberriikides Soomes ja Rootsis olid need numbrid võrdluseks vastavalt 71,3% ja 56,6%. Lisaks tunnistasid üle poolte Eesti organisatsioonide juhtidest, et neil ei ole piisavalt teadmisi, kuidas oma töökeskkonnas psühhosotsiaalseid riske hinnata.

On selge, et kriisid, iseäranis COVID pandeemia, on meie psühhosotsiaalsele töökeskkonnale tugevat mõju avaldanud. Ühest küljest on töösse lisandunud enam paindlikkust, teisest küljest on näha olulisi probleeme töötajate töö- ja eraelu tasakaalus. Euroopa töötingimuste uuringu järgi on Eestis 41% töötajate töö väga intensiivne ja 40% töötajatest peavad töötama iganädalaselt ka oma vabal ajal, et vajalikud tööülesanded saaksid tehtud. Samuti on muret tekitav asjaolu, et enam kui pooled Eesti töötajatest vastasid, et nende töö mõjutab otsust, kui palju aega nad saavad veeta oma perega. Uuring juhib tähelepanu ka trendile, et töötajad on üha enam tööst nii kurnatud, et nad ei jaksa tegeleda koduste toimetuste või hobidega.

Sarnaste ja ka muude psühhosotsiaalsete riskidega seotud probleemide uurimiseks algas eelmise aasta sügisel ärikorralduse instituudi professori Karin Reinholdi ja nooremprofessori Marina Järvise eestvedamisel projekt PSYR-IR. 

 

image-20240426-081738.png

Antud projekti eesmärk on mõista töökeskkonna psühhosotsiaalsete riskidega seonduvaid väljakutseid ja probleeme Euroopa Liidu riikides, sh Eestis. Lisaks uuritakse, kuidas saab kitsaskohti lahendada erinevatel tasanditel (Euroopa Liidu, riiklikul, tegevusala ja ettevõtete tasandil). Soovitakse määratleda, millised poliitikad, tegevused ja töövahendid võiksid aidata psühhosotsiaalseid ohutegureid maandada ja seeläbi töötajate vaimset heaolu parandada.

PSYR-IR projekti viime läbi koostöös teadlastega Belgiast, Austriast ja Itaaliast. Projekti kohta leiab lisainfot: https://shorturl.at/xCIRW. Projekt kestab 2 aastat ja tulemustega raport valmib oktoobris 2025.    

On April 28th, World Day for Safety and Health at Work is celebrated globally. Mental health and employee well-being are increasingly becoming topics of discussion and challenges. However, both the private and public sectors show significant deficiencies in addressing psychosocial hazards. For instance, according to the latest European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks (ESENER), only 13.5% of organizations in Estonia had an action plan to prevent work-related stress. Compared to other European countries, Estonia's figure is among the worst. By comparison, the numbers were 71.3% in Finland and 56.6% in Sweden. Additionally, more than half of the managers in Estonian organizations admitted that they do not have sufficient knowledge on how to assess psychosocial risks in their workplace.

It is clear that crises, especially the COVID pandemic, have had a strong impact on our psychosocial work environment. On one hand, more flexibility has been added to work, but on the other hand, there are significant problems with the balance between employees' work and personal life. According to the European Working Conditions Survey, 41% of employees in Estonia have very intense work, and 40% have to work in their free time weekly to complete necessary tasks. It is also concerning that more than half of the Estonian workers reported that their job affects the decision on how much time they can spend with their family. The study also highlights a trend where workers are increasingly exhausted from work to the extent that they cannot manage household duties or hobbies.

Research into similar and other psychosocial risk-related issues began last fall under the leadership of Professor Karin Reinhold and Assistant Professor Marina Järvis from the Department of Business Administration, through the project PSYR-IR.

The aim of this project is to understand the challenges and problems associated with psychosocial risks in the workplace across European Union countries, including Estonia. Additionally, it explores how bottlenecks can be resolved at various levels (European Union, national, sectoral, and corporate). The project seeks to define which policies, actions, and tools could help mitigate psychosocial hazards and thereby improve employee mental well-being.

The PSYR-IR project is conducted in collaboration with researchers from Belgium, Austria, and Italy. More information about the project can be found at: https://shorturl.at/xCIRW. The project will last for two years, and a report on the results will be available in October 2025.