2.9. Käibemaks ja selle hüvitamine projektidest
Projektide kulude planeerimisel ja tegemisel on oluline asjade ja teenuste ostmisel pöörata tähelepanu ka kulude käibemaksu arvestusele ja abikõlblikkusele, kuna mitmetel juhtudel ei saa käibemaksu kas osaliselt või täielikult projekti kuluks lugeda.
Projektides on üldpõhimõte, et juhul kui käibemaksu ei ole võimalik Maksu- ja Tolliametilt tagasi küsida, on käibemaks abikõlblik ja kuulub hüvitamisele.
Vastavalt käibemaksuseaduse § 2 lõikele 2 käsitatakse ettevõtlusena avalik-õigusliku juriidilise isiku tegevust üksnes siis, kui see tegevus kujutab endast kuuenda direktiivi lisas D sätestatud majandustegevust või selliseid käibemaksuseaduse § 1 lõikes 1 loetletud tehinguid ja toiminguid, mida saavad teha ka teised maksukohustuslased ning mille maksustamata jätmine mõjutab oluliselt konkurentsi.
Tallinna Tehnikaülikool on registreeritud käibemaksukohustuslaseks ja sisendkäibemaksu mahaarvamisel kasutame otse- ning proportsionaalse käibemaksu mahaarvamise segameetodit.
Teadus-arendusprojektide laekumiste puhul ei ole tegemist Tallinna Tehnikaülikooli majandustegevusega. Sellise tegevuse tarbeks ostetavatelt kaupadelt ja teenustelt (välja arvatud põhivara soetuselt) ei arvestata sisendkäibemaksu tagasi. Sellest tulenevalt ei saa seda tagasi ka Maksu- ja Tolliametist, vaid seda võib arvestada projektis abikõlbliku kuluna.
Põhivara soetusel rakendab Tallinna Tehnikaülikool sisendkäibemaksu mahaarvamisel proportsionaalse arvestuse meetodit. See tähendab, et osa käibemaksust küsitakse tagasi Maksu- ja Tolliametilt ning ülejäänud osa kantakse projekti kuludesse. Käibemaksu proportsioon muutub iga-aastaselt - 2021. a. kasutatav proportsioon on prognoosi kohaselt 12%, proportsiooni korrigeeritakse vastavalt tegelikule proportsioonile detsembrikuu käibedeklaratsiooniga. See tähendab, et eeldatavalt on 88% põhivara käibemaksust ülikooli enda kulu. Täiendavate küsimuste korral võtke palun ühendust rahandusosakonnaga – Ave Tamm, e-post Ave.Tamm@taltech.ee või Siret Malleus, e-post Siret.Malleus@taltech.ee.
Proportsionaalse mahaarvamise meetodi kasutamise tõttu ei ole meil võimalik põhivara käibemaksu rahastajatelt tagasi küsida, kuna osaliselt kasutatakse põhivara ka majandustegevuseks ja see jääb üldjuhul projekti rakendaja enda kuluks. Küll aga Maksu- ja Tolliametilt tagasisaadav käibemaks kantakse projekti finantsallikale aruandeaasta järgse aasta veebruari kuu jooksul aruandeaasta lõpu kuupäevaga.
Meeles tuleb pidada veel, et kui on ostetud teise Euroopa Liidu liikmesriigi käibemaksukohustuslaselt kaupa, mis ka on toimetatud sellest teisest liikmesriigist Eestisse, siis on tegemist pöördmaksustamisele kuuluva kauba ühendusesisese soetamisega isegi siis, kui müüja on kauba hinnale oma riigi käibemaksu lisanud. Alati peab kontrollima, et teisest riigist esitataval arvel ei oleks juba arvestatud käibemaksu, muidu peab tasuma käibemaksu topelt, arvele lisandub pöördkäibemaks ja see teeb kulu suuremaks. Võimalike lisanduvate käibemaksu või tollimaksu kuludega tuleb arvestada ka projekti eelarvet planeerides.
Projekti taotlemise faasis võib rahastaja soovida ülikoolilt kirja käibemaksu abikõlblikkuse kohta. Kirja põhi on leitav SIIT, allkirjastamise korraldab iga konkreetse projekti jaoks eraldi Riina Vilgats, e-post riina.vilgats@taltech.ee.