2.16. Publikatsioonid, projektide tulemustest teavitamine projekti ajal ja pärast projekti lõppu


Projekti, selle raames tehtavate tegevuste ja saadud tulemuste kohta on oluline teavitada nii organisatsioonisiseselt kui laiemat avalikkust. Mõned rahastamisskeemid seavad teavitamisele ka eritingimusi, millega tuleb kindlasti arvestada sh planeerida vahendid juba taotluse koostamisel. Teaduskommunikatsiooni ja avalikkusele edastatavate sõnumite osas aitab turundus- ja kommunikatsiooniosakonna teaduskommunikatsiooni juht Kaire Uusen, e-post kaire.uusen@taltech.ee.

Teie H2020 projekti lõpptulemused, millest olete juba projekti käigus aru andnud, on olulised näitamaks Euroopa teaduse väärtust, selle mõju ühiskonnale ja Euroopa teadusruumi edasisele tugevdamisele. Kuna projekti tulemused arenevad sageli veel pärast projekti lõppkuupäeva, on oluline tagada jätkuvalt ka nende edaspidine seire. Programmist H2020 kasusaajad on kohustatud jätkama oma projekti tulemuste kasutamist ja levitamist kuni neli aastat pärast projekti lõppu vastavalt  Model Grant Agreement artiklitele 28 ja 29.

Funding and Tenders Portali (Participant Portalis) on olemas projektijuhtidele ligipääs aruandluse moodulile ka pärast projekti lõppu.
Euroopa Komisjon soovitab tungivalt lisada sinna  täiendavat teavet toetuse saajate ja projektide tulemuste kohta. Teave võib hõlmata nii teaduspublikatsioone, patente, kuid ka näiteks tooteid, teenuseid või sisendit poliitikaraamistikkesse jms.

Samu tulemusi soovitab Euroopa Komisjon avaldada platvormil Horizon Results Platform (europa.eu). Oma tulemuste avaldamine sellel platvormil annab võimaluse teie projektide tulemusi erinevatele sihtrühmadele tasuta tutvustada (?),

Kõigile publikatsioonidele tuleb lisada korrektne viide projektile ja fondile. Muudel teavitusüritustel peab olema nähtav seotus projekti ja rahastajaga, kas suulises tekstis sellele viitamisega või näiteks plakatiga ürituse ruumi seinal.

ETAgi uurimistoetuste puhul  on teadustöö (erialavälisele) avalikkusele tutvustamine väga oluline osa teadlase tööst, sest see:

  • aitab inimestel mõista teaduse olulisust ja väärtust;
  • toetab teadmistepõhise ühiskonna arengut;
  • võimaldab suurendada teaduse ühiskondlikku ja majanduslikku mõju;
  • avardab teaduse ja ettevõtluse parema seostamise võimalusi;
  • aitab põhjendada teaduse rahastamise olulisust.

Avalikkusele tutvustamine võib olla kas kirjalik tekst, ürituse korraldamine või sisuline esinemine.

Tuleb eristada üldisi teadust populariseerivaid tegevusi ja konkreetset uurimisprojekti tutvustavaid tegevusi. Uurimisprojekti (nt PUT) aruandes lähevad arvesse vaid konkreetse projektiga seotud teavitus- ja tutvustustegevused. Erialakonverentsidel ja muudel erialastel üritustel esinemisi ei loeta teadust avalikkusele tutvustavate tegevuste hulka.

Grandile viitamine publikatsioonis on kohustuslik, kui see pole taotlejast sõltumatutel asjaoludel (nt ajakirja viitamispoliitika) piiratud. Vahe- ja lõpparuannetes võetakse hindamisel arvesse vaid PUTile viidatud publikatsioone.

Korrektne viide grandile inglise keeles: This work was supported by the Estonian Research Council grant (PXX number).

Korrektne viide grandile eesti keeles: Uurimistööd on finantseerinud Eesti Teadusagentuur (PXX number).

Struktuuritoetuste kohta loe teavitusnõudeid peatükist rahastatud objektide tähistamine ja teavitus.