Avalehe ülesehituse mall (teaduskonnad ja instituudid)
Ülikooli välisveeb on erakordselt mahukas, koondades üle 10 000 üksiku lehe ning sisaldades kümneid individuaalse peamenüüga alamveebe - näiteks teaduskondade ja instituutide kodulehti. Üksuste avalehtede ülesehituses samade põhimõtete järgimine ning kindlate sisuplokkide kasutamine teenib head kasutajakogemust kahte väga oluliselt mõjutavat eesmärki:
- terviklikum kuvand ja üldmulje: veebikülastajale tekib süsteemsem, kasutajasõbralikum, visuaalselt atraktiivsem üldmulje
- rohkem selgust kasutaja perspektiivist: kelle koduleht see on? Mis on siin oluline? Millist infot siit leian? Sellele aitab kaasa sarnane granulaarsus, loogiline järjekord, sisu ühisosa.
Seetõttu oleme loonud ja kokku leppinud teaduskondade ning instituutide avalehtede ülesehituse malli, aga mida soovitame võimalusel rakendada ka teistel üksustel.
Avalehe nn minimum viable product ehk kolm moodulit, mis peavad olemas olema ning just selles järjestuses
1. Esipositsioonile paigutada Links block with images, mille tekstiosas antakse paarilauseline tutvustav ülevaade, mis üksusega on tegemist;
2. Teisele positsioonile paigutada News list üksuse oma uudistega (mitte ülduudised, uudise ploki seadistamise juhend siin punkt 7);
3. Kolmandale positsioonile paigutada Link block teaduskonna/instituudiga seotud blogidele, teadusajakirjadele, artiklisarjadele, laboritele, uurimiskeskustele, projektidele, sotsiaalmeediale, ETISes olevale infole...
Näidis: https://taltech.ee/et/avalehe-naidis-1
Pane palun tähele! Lincks block with images jääb alati esimesele positsioonile – selle ploki tekstiosa toetab SEOd ning keeruliste teemade ülikoolina selgitab külastajale, millega üksus tegeleb (nimetused nagu näiteks küberneetika instituut või Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituut on veebikülastajale raske mõista). Arvestades mobiilivaadet on optimaalne lisada kuni 6 kastikest/linki. Kastikeste teemaderingis tuleb vältida peamenüü duubeldamist, vaid valida ja lisada linke, mis alammenüüdes „peidus“. Näiteks uurimisrühmad, mis muidu asuvad Teadustöö menüüpunkti all.
Pane palun tähele! Uudiste plokis võiks olla 4-6 uudist. Jälgida tuleks nende lisamise kuupäevi, et uudised oleksid värsked. Ideaalis võiks iga kuu kõik uudised vahetuda, et külastajal säiliks motivatsioon lehele tulla (septembris ei ole enam huvitav maikuust üleval olnud uudist näha). Lisaks annab uuenev uudisteplokk külastajale märku, et leht on „elav“.
Lisaplokkidega täiendatud avaleht - näide 1
Kolme kohustuslikku plokki saab vastavalt iga üksuse vajadusele kombineerida ja täiendada (ajutiste) lisaplokkidega. Näiteks „Oluline info“, üksuse sündmused või CTA-plokk.
Näidis: https://taltech.ee/avalehe-naidis-2
Pane palun tähele! CTA-plokki kasuta soovituslikult üks kord. Tuleks vältida mitmete CTA-plokkide „ladumist“ üksteise järgi, sest mitmekordsel järjestikkusel esinemisel kaotavad oma tähelepanu haarava eesmärgi ja muutuvad „tapeediks“.
Lisaplokkidega täiendatud avaleht - näide 2
Kolme kohustuslikku plokki saab vastavalt iga üksuse vajadusele kombineerida ja täiendada (ajutiste) lisaplokkidega. Mitu üksteisele järgnevat CTA-plokki soovitame asendada slaideriga (regular ehk vaikimisi suurus). Slaider tuleks paigutada lehe kesk- või alaossa (kindlasti mitte lehel esikohale, sest seal asub Links block with images). Avalehe muudab elusamaks ja inimlikumaks ka galerii plokk – näitab, et üksuse nime taga tegutsevad „päris“ inimesed.