Veebipõhise õppe hea tava

Üldised põhimõtted

  • Õppes osalejad teevad endale selgeks veebikeskkonna võimalused kindlustamaks õppe toimumise kvaliteetse audio ja videoga. Mikrofon lülitatakse sisse ainult rääkimise ajaks, et minimeerida müra audiokanalis. Peakomplekti kasutamine parandab oluliselt audiokvaliteeti, video kvaliteedi tagab püsiühendus.

  • Veebipõhises õppes osalevad nii õppija kui õppejõud. Kui õppejõud palub üliõpilasel hoida loengu ajal kaamera sisse lülitatud, siis on viisakas seda teha. Nii on lihtsam algatada diskussioone ja üliõpilasi omavahelisele koostööle suunata, mis tagab mõlemasuunalise tagasiside ning parema teineteisemõistmise.

  • Sõna soovijad annavad sellest märku käe tõstmise ikooni abil.

  • Õppejõud, kes soovib salvestada oma veebi vahendusel peetavat loengut, teavitab sellest eelnevalt aine kuulajaskonda.

  • Ülikooli loengu- ja seminarimaterjalid on ülikooli intellektuaalomand, mida ei tohi ilma loata salvestada.

  • Kui õppejõud ei soovi, et üliõpilased loengut salvestaksid, teavitab ta kuulajaskonda enne loengu algust. 

  • Üliõpilane, kes soovib ise veebiloengut salvestada, võib teha seda juhul, kui õppejõud on selleks loa andnud.

  • Ülikoolil on õigus kustutada üliõpilase poolt salvestatud veebiloengud, mille salvestamine ei ole eelnevalt õppejõuga kooskõlastatud.

  • Osapooled austavad üksteise soovi säilitada privaatsust ning käsitlevad intellektuaalset omandit vastavalt osapoolte vahel sõlmitud kokkulepetele.

  • Salvestist võib jagada kolmandate osapooltega õppejõu loal.

  • Loengusalvestise loata jagamise korral võib õppejõud kui loengumaterjalide autor või ülikool kui autoriõigusega kaasnevate varaliste õiguste omaja vastavalt võlaõigusseadusele nõuda varalise ja mittevaralise kahju hüvitamist, õigusvastase kasutamise lõpetamist ja edasisest rikkumisest hoidumist, rikkumise teel saadu väljaandmist, samuti piraatkoopia hävitamist.

 

Hindamine ja eksamid

  • Kui hindamine, sh eksam, viiakse läbi veebikaskkonnas kasutades monitooringu tarkvara, on vaja küsida tudengitelt kirjalik taasesitamist võimaldav nõusolek. Kui tudeng ei nõustu, tuleb võimaldada eksami sooritamine mõnel muul viisil, näiteks eritingimustel auditoorselt või suuliselt videoülekande teel. Vt eksamisoorituste monitoorimine.

  • Eksami korralduslik info (sh see, kas toimub monitooritud eksam) koos eksamiaegadega peab olema üliõpilastele kättesaadav vähemalt neli nädalat enne esimese eksami toimumist, võimalusel juba semestri alguses.

  • Kui õppejõul on vaja 2020/21 õppeaasta kevadsemestril muuta õppeaines algselt auditoorsena väljakuulutatud teadmiste kontrolli/eksami läbiviimise viisi (nt veebis läbiviidava vastu), siis tuleks toimida järgnevalt:
    → Kui on vaja muuta jooksva teadmiste kontrolli läbiviimise viisi, siis tuleb alternatiivse teadmiste kontrolli viisi kasutamisel (korduvus, järeletegemise võimalus) järgida samu põhimõtteid nagu oleks kasutatud auditoorsel teadmiste kontrollil.
    → Kui asendatakse kõik auditoorsed eksamid muul viisil läbiviidavate eksamitega, siis tuleb pakkuda ka muul viisil eksameid läbi viies vähemalt 3 eksami aega.
    → Kui asendatakse osad auditoorsed eksamid muul viisil läbiviidavate eksamitega, siis tuleb tagada, et üliõpilasel oleks võimalik valida vähemalt kolme auditoorse eksami sooritamise aja vahel ja muul viisil eksami sooritamiseks vähemalt kahe aja vahel.

     

Kõikides hindamiste/eksamite läbiviimist puudutavates küsimustes pöörduge nõu ja abi saamiseks oma teaduskonna õppeprodekaani poole.