KKK

Küsimus

Vastus

Küsimus

Vastus

Milliseid keskkondi peaksin õppetöö e-õppes läbiviimiseks kasutama?

Soovitame kasutada õppetöö e-õppes läbiviimiseks TalTech Moodle'it. Moodle'is on võimalik kasutada veebiseminari vahendit BigBlueButton (BBB) (max 100 osalejat sessiooni kohta). Kui osalejaid on 100+, soovitame kasutada veebiseminari keskkonnana MS Teamsi.

Nii TalTech Moodle’i kui MS Teamsi keskkonda pääsevad nii ülikooli õppejõud kui ka tudengid ligi Uni-IDga. 

Kas ma võin kasutada ka teisi keskkondi peale Moodle’i ja Teamsi?

Jah, kuid palun arvestage, et üliõpilastel on oluliselt lihtsam e-õppega harjuda, kui õppejõud kasutavad samu keskkondi, kuhu pääseb Uni-IDga ja mis ei nõua lisakontode loomist. 

Mida teha, kui ma ei ole Moodle’it kunagi kasutanud?

Alustada tuleks oma õppeainele Moodle’i kursuse loomisest. Kui aine-õppejõud paar on loodud, saab õppejõud seda teha iseseisvalt Moodle’i kaudu.

  1. Logi Moodle’isse sisse Uni-IDga.

  2. Loo uus kursus MOISi kaudu.


Soovitame Moodle’i kasutamaõppimiseks tutvuda materjalidega, mis avanevad Moodle'i baaskoolituselt ja Moodle'i Youtube’i juhenditega

Kuidas tellida uut Moodle’i kursust, kui mul ei ole võimalik MOISi abil kursust ise luua?

Palun pöördu aadressile moodle@taltech.ee  ja saada meile järgnev info:  

  • kursuse kood  

  • kursuse pealkiri   

  • õpetamise keel  

  • õppejõu nimi (nimed)  

  • instituut  

Selleks, et üliõpilased saaksid kursusega liituda, tuleb nendega jagada kursuse linki ja iseregistreerumise võtit, mille saadame meili teel, kui oleme uue Moodle’i kursuse põhja loonud. 

Kas MS Teamsi saavad kasutada ka Linuxi operatsioonisüsteemi kasutajad?

Jah. Loe siit: https://bit.ly/2J4X2HH 

Kas oskate veel jagada soovitusi Linuxi operatsioonisüsteemi kasutajatele?

Linuxis saab tavaliselt veebipõhiselt kasutada kõike, mis on veebipõhine.
Mõned valikud:

Veebirakendus töölauarakenduseks

Sisuliselt on võimalik mistahes veebiaadressil asuv rakendus muuta töölauarakenduseks - on leitav ka peamenüüst nagu tavaline arvutisse paigaldatud rakendus. Seeläbi on võimalik teha mugavalt ligipääsetavaks veebipõhised rakendused, teenused, nt Microsoft 365 (sh selle üksikud programmid) ka Linuxis, jt operatsioonisüsteemides. Seejuures võimalik sama veebiteenust kasutada ka erinevate kasutajatega siintoodud kahe rakendusega, mis eraldavad iga rakenduse üksteisest (sandbox).

Ekraanisalvestus

  • OBS Studio (https://obsproject.com/) - võimaldab salvestada väga erinevaid allikaid (rakenduse aken, terve ekraan, kaamera, mikrofon, töölaua heli, värv, pilt, pildiesitlus, veebileht, meediafail, {video,veebi}kaamera, jne), lisada tekste (sh subtiitreid) videovoogu (sh nende animeerimine), jne. Rakenduste akende salvestamine toimub ka siis, kui videosalvestusse minev aken jääb teiste rakenduste akende alla - salvestusse see kattev aken ei jää - eriti mugav õppetöö puhul. Võimalik salvestust ka pausile panna (sh kiirklahviga). Võimalik teha kohalik salvestus või ka voogedastus koos kohaliku salvestusega. Võimalik luua eraldi profiilid (nt õppeained), stseenid (episoodid salvestuses), igale stseenile lisada erinevad allikad. Ka helisisendite summutust saab siduda kiirklahviga. Stseenide vahetamist, allikate sätteid saab siduda kiirklahvidega. Allikatele võimalik rakendada erinevad efekte (filtreid): värvid (RGB, CMYK, HTML), läbipaistvuse dünaamiline muutmine, jne. Väga võimalusterohke, samas siiski piisavalt lihtsa kasutajaliidesega ja enamus rakendusest tõlgitud ka eesti keelde. Võimalus paigutada veebikaamera pilt soovitud asukohta videovoos. Sätted võimalik eksportida JSON-faili ja teises arvutis importida. Üks parimaid ja profimaid programme, seejuures võimalikult lihtsa ülesehitusega ja kasutusega. Harva võib esineda teatud graafikakaardi ja -tarkvara puhul, et rakenduse aken on must (XComposite ei toimi korralikult antud graafikakaarditarkvaraga). Näiteks Chromium vms selle põhjal veebilehitseja (sh Brave, jt) puhul aitab sellisel juhul tihti rakenduse režiimis käivitamine (chromium --app=URL) ja siis see aken on kasutatav ka OBS Studios.

  • Simple Screen Recorder (https://www.maartenbaert.be/simplescreenrecorder/) - salvestab kõike nii nagu ekraanil näha. Kui mistahes rakenduse aken satub salvestusalasse ja katab salvestatavat akent, siis see ka selliselt videosalvestusse läheb. Võimalik määrata kas terve ekraani või teatud ala ekraanist. Mugavalt kasutatav, sh salvestuse pausile panek, kiirklahvid. Sätted saab salvestada eraldi profiilina. Võimaldab salvestada ka 3D-kiirendusega (OpenGL) rakendusi.

  • lisavalikud https://alternativeto.net/list/1088/screen-recorders-linux-/

Video-, helitöötlus

Millised võimalused on mul tudengitega suhtlemiseks?

Üliõpilastega soovitame suhelda MS Teamsi vahendusel, lisaks on variantideks Moodle’i foorum ja Moodle’i Chat. Loomulikult jääb ka meili teel suhtlus üheks variandiks, kuid see võib osutuda keeruliseks, kui üliõpilasi on palju. 

Millised võimalused on mul suhtlemiseks teiste õppejõududega?

Oleme loonud Teamsi õppejõududele grupi “Näidisklass Teamsis TalTechi õppejõududele“, mille eesmärk on omavahel e-õppe kasutamise kogemusi jagada. Grupiga on võimalik ühineda siin https://bit.ly/3aZView 

Mida teha, kui mul distantsõppe olukorras puudub võimalus iseseisvalt video vahendusel loenguid läbi viia?

Loenguid on võimalik salvestada ja reaalajas üle kanda ülikooli ruumidest Echo360 või Extroni süsteemi abil. Sobiva aja ja ruumi leidmiseks pöörduda haridustehnoloogiakeskuse multimeediaspetsialistide poole: 

loengusalvestused@taltech.ee 

Esimesel salvestusel aitame tehnilise toega. Ülikooli ruumidest salvestust ja ülekannet tehes on paremad võimalused ka tahvlile või dokumendikaamerasse kirjutatu jäädvustamiseks. 

Kust leida informatsiooni kaugtöö korralduse kohta? (e-posti kasutamine, failide hoiustamine, VPN kaugühendus jne)

Lisainformatsiooni ja soovitused kaugtöö läbiviimiseks TalTechis leiate IT osakonna infolehelt.

Kui mul tekib küsimusi, kuhu peaksin pöörduma?

Teamsi või Moodle’i kasutuselevõtul tekkivate tehniliste küsimustega palume ühendust võtta IT Helpdeskiga.

Kui vajate abi Teamsis või Moodle’is e-õppe läbi viimisega, siis pöörduge haridustehnoloogiakeskusesse.

Ei leidnud küsimusele vastust?

Kui teil on probleeme Uni-IDga või tarkvara installimisel, siis palun pöörduge aadressile helpdesk@taltech.ee, tel 620 3333.

Kui teil on probleeme Moodle’isse sisselogimisel, pöörduge palun moodle@taltech.ee, tel 620 3608.

Kui vajate abi Moodle'i kursuse seadistamisel või MS Teamsi kasutamisel, pöörduge palun oma teaduskonna haridustehnoloogi poole. Kontaktid leiab SIIT