1.1. Rahastamisvõimaluste leidmine

Teadus- ja arendustegevuste läbiviimiseks ülikooli väliste rahaliste vahendite leidmiseks on üldjuhul vaja leida sobiv rahastamisinstrument ning koostada ja esitada taotlus. Selles abistavad ülikooli töötajaid teadusosakonna spetsialistid. Projektide nõustamise meeskonna spetsialistid aitavad leida sobivat rahastamisallikat ning  nõustavad vajadusel taotluse kirjutamisel.

Taotluse ettevalmistamist on hea alustada idee kirjelduse koostamisest, milleks soovitame kirja panna järgmised asjad:

  • tööpealkiri – kajastab taotluse sisu võimalikult täpselt, võib esialgu olla pikk ja lohisev;
  • probleemipüstitus – mis on teadmiste/tehnoloogia/oskuste/teadmiste/teenuste/ühiskonna/valdkonna lünk/puudujääk, mida proovite oma projektiga täita;
  • eesmärgid – tavapäraselt projekti üldeesmärk ja selle saavutamiseks vajalikud alameesmärgid
  • peamised tegevused – mida teie teete selleks, et saavutada projekti eesmärke;
  • partnerid – konkreetsed partnerid või partneri tüübid (ülikool, ettevõte, muu organisatsioon) koos
  • lühikese selgitusega nende peamise panuse kohta projekti eesmärkide saavutamisesse või tegevuste elluviimisesse.
  • Eelarve – hinnanguline kulu, mis on vaja teha projekti elluviimiseks. Tavapäraselt taotluse eelarve.
  • Projekti iseloomustavad spetsiifilised märksõnad.

Rahastamisinstrumendi otsimiseks  peab uurimisrühm või teadlane sõnastama idee.  Idee kaardistamises osalevad vajadusel meetmenõustajad ja  projekti kirjutajate tiim. Idee edastatakse projektide nõustamise meeskonnale, kes otsib, kasutades erinevaid vahendeid, sobiva meetme/taotlusvooru.

Juba esmase idee kirjeldusega on teil võimalik pöörduda nii kolleegide kui ka koostööpartnerite poole. Samuti aitab idee kirjeldus kaasa sobiva rahastusallika leidmisel. Kui te ei tea, millisest allikast oma ideele rahastust taotleda, uurige näiteks Tallinna Tehnikaülikooli teadlastele avatud Research Professional toetusmeetmete andmebaasi või pöörduge meetmenõustajate poole.

Infot rahastamisvõimalustest jagab teadusosakond järgmiste kanalite kaudu:

  • Siseportaali teadusosakonna leht. Üldine info rahastamisskeemide kohta.
  • Infokiri. Regulaarne teadusosakonna rahastuse infokiri kajastab käimasolevaid konkursse ja annab infot ka toimuvate infoürituste kohta.
  • Research Professional. Veebipõhine andmebaas, mis pakub infot suuremate ja väiksemate rahastamisvõimaluste kohta. Selles andmebaasis saab teha kasutajakonto, kus määratleda endale huvipakkuvad valdkonnad. RP kontaktisik on Kaire Sõmer, kaire.somer@taltech.ee
  • Otsepostitused uurimisrühma juhile. Uurimisvaldkonnaga sobiva rahastamisvõimaluse leidudes edastab teadusosakonna töötaja selle sihtpostitusega uurimisrühma juhile või valdkonnaga seotud teadlasele.
  • Infopäevad. Lisaks rahastajate korraldatud infopäevadele korraldab teadusosakond infotunde/seminare/infopäevi ülikooli sees, vajadusel kaasates selleks spetsialiste. Teave infopäevade kohta saadetakse laiali infokirjas ja eraldi e-kirjades.
  • Meetmete kontaktisikud teadusosakonnas on esmased lingid konkreetse meetme juurde. Nemad nõustavad erinevate meetmete reeglite osas ja idee meetmesse/taotlusvooru sobivuse osas.
    Meetmenõustajate tiim otsib teadlase poolt saadetud võtmesõnade abil võimalikud taotlusvoorud, mis võiks teadlasele huvi pakkuda ja edastab need, vajadusel teeb lühiülevaate täpsematest tingimustest või edastab partneri otsingu.

          Projekti nõustamise tiimi kontaktid ja info meetmete eest vastutavate isikute kohta on leitav TEADUSOSAKONNA kontaktid - TalTech siseportaal

  • Kontaktid teiste ülikoolidega, koostöövõimaluste leidmine. Teadusosakond loob kontakte teiste ülikoolide teadusosakondadega ja kaardistab meie ülikooli teadlaste võimalikke koostööhuvisid.