Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Version History

« Previous Version 2 Next »

Ülikoolis on kasutusel mitmeid erinevaid võimalusi, kuidas jagada infot veebis.

1. Välisveeb - www.taltech.ee

Välisveebi saavad sisu lisada kõik üksused, kelle jagatav info puudutab ülikooli väliseid sihtrühmi. Välisveebis on võimalik luua alamveebe nii uurimisrühmadele kui ka projektidele, konverentsidele.

Välisveebi uue lehe loomise soovi korral tuleb pöörduda välisveebi peaadministraator Kadri Talvistu (kadri.talvistu@taltech.ee) poole. Kõikides instituutides on olemas ka välisveebi toimetajad. Teadlase esmakontakt välisveebi info lisamist puudutavates küsimustes on instituudi veebitoimetaja (leia vastav kontakt siit: https://confluence.ttu.ee/taltech-web-manage/veebitoimetajate-nimekiri/teaduskondade-instituutide-veebitoimetajad).

Valida saab kahe erineva struktuuriga lehe vahel:


Loodud veebilehe haldamiseks tuleb taotleda toimetajaõigused peaadministraator Kadri Talvistult ning soovituslikult läbi lugeda juhendmaterjalid (asuvad siin: https://confluence.ttu.ee/taltech-web-manage). Samuti on soovijatel võimalik registreeruda veebi toimetamise alastele koolitustele. Jooksvalt saab juhendamist ja lisainfot küsida nii oma instituudi veebitoimetajalt kui peaadministraatorilt.

Välisveebi platvormiks on (headless) Drupal ning arendus-, haldus- ja majutuspartneriks Trinidad Wiseman OÜ. Tuleb arvestada, et välisveebi kasutamine on piiratud kogu ülikooli jaoks sobivaks kohandatud tingimustega (kodulehe disainilahendus lähtuvalt ülikooli visuaalsest identiteedist, päis, jalus, intergatsioonid ja linkide kuju taltech.ee/... ning inglise keelses veebis taltech.ee/en/...) ning selles osas hetkel erisusi teha ei saa. Scriptide lisamine välisveebi on rangelt keelatud.

Välisveebis oleva info korrektsuse ja ajakohasuse eest vastutab veebilehe tellija ehk üksus, kelle kohta see info kehtib.

2. Muud veebid

Lisaks välisveebile on kasutuses mitmeid veebe, mis on tellitud välistelt partneritelt või loodud ise valitud platvormidele. Antud lähenemise puhul puuduvad ranged regulatsioonid. Siiski soovitame meeles pidada, et:

a. Platvormi valik
- Kuna ülikoolis teostavad veebide haldust ja arendust majavälised partnerid, peab abi saamiseks ülikoolil olema kehtiv hange vastava partneriga. Hetkel on meie partneriks Drupali arendajad, küsimuste korral teiste tehniliste lahenduste kohta (nt WordPress) tuge ei pakuta. See tähendab, et ise loodud veebi puhul jäävad kõik riskid (sh nii tehnilises kui ka turvalisuse osas) teostaja kanda.

b. Hankimine, haldus ja infoturve
- Kui soovitud veebilahenduse realiseerimiseks tuleb koostada partneri leidmise hange, aitab seda läbi viia hankeosakond. Hangete puhul tasub küsida nii arenduse, halduse kui ka majutuse teenust tervikuna, et vältida edasisi riske ja teenuste katmata jäämist. Ainult kujundus+arendus ei kata vajadust, on vaja, et veeb oleks ka igapäevaselt hallatud ning turvatud.
- Infoturbe seisukohast on oluline teenuse planeerimisel ja käivitamisel teavitada IT osakonda ning anda teada, kes on teenuse tehniline ja sisuline kontakt.

c. Majutamine
c.1. Koduleht ülikooli võrgus
- Kui koduleht töötab eraldi serveris (ülikooli võrgus), saab kasutada nimekuju koduleht.taltech.ee või osta vajadusel vaba domeen. Selle küsimusega tuleb pööruda IT helpdeski poole, läbi teenuste tugiportaali (helpdesk.taltech.ee).
c.2. Kodulehe majutamine välise teenuse pakkuja juures
- Juhul kui koduleht vajab majutust, oleme kasutanud Zone.ee teenust. NB! Teenus on tasuline.

d. Kodulehe kujundus, stiil ja leitavus
- On hea tava, et ülikooliga sisuliselt seotud veebidele kehtivad ülikooli stiiliraamat, värvikoodid ja kujundusreeglid (https://taltech.ee/logod).
- Google otsingus esile tulemiseks võib olla vajalik lisada lehele metatekstid (SEO).
- Kasutajahuvi mõõtmiseks on mõistlik lisada veebidele Google Analytics kood.

Palume ülikoolile teada anda ka varasemalt loodud veebilehtedest (URL), mis on sisuliselt ülikooliga seotud, kuid on loodud ilma IT osakonda kaasamata. Sellistest veebidest saab teada anda siin: https://helpdesk.taltech.ee/plugins/servlet/theme/portal/4/create/58

3. Võimalikud tulevased lahendused

Ülikool kaalub välisveebi kõrvale uute lahenduste loomist. Arvestada tuleb sellega, et sellised projektid on väga ajamahukad ning kiirelt uusi keskseid süsteeme juurde ei teki.

Uue lahenduse soovi korral vajame kindlasti tellija-poolset vajaduse ning nägemuse kirjeldust. Heaks tavaks on see, et tellijaid on mitu ning loodav lahendus katab mitmete osapoolte vajadused ega ole liiga spetsiifiline, et välistada lahenduse sobivus võimalikele teistele huvirühmadele.

3.1. Persooni- ja projektiveebidele on kaalumisel lahendus, mis oleks veebi sisu haldamise osas lihtsam, nii et see sobiks ka hõivatud teadlastele, kes soovivad hoida veebi haldamisele kuluvat aega minimaalsena.
3.2. Uurimisrühmade veebide puhul oleks kasuks süsteem, mis võimaldaks uurimisrühmi nime, struktuuriüksuse, teema või liikmete arvu järgi otsida. On kaalumisel uus lahendus, mis eeldab välisveebi arendust just nendele tingimustele vastamiseks.

Kõikidel ülikooli liikmel on õigus teha IT-alaseid arendusettepanekuid. Kõik IT-alased ettepanekud saab esitada siin: https://helpdesk.taltech.ee/plugins/servlet/theme/portal/2/create/352


Dokument on koostatud turunduse ja kommunikatsiooni osakonna ning IT-osakonna poolt augustis 2021.

  • No labels