Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Hübriidõppe auditooriumite esitlustehniline sisseseade ja eesmärk on võimaldada erinevate hübriidõppe vormide läbiviimist. Ruumides olev tehnika võimaldab teha videoülekannet, milles on kaamerast nähtav ruumis toimuv (erinevad kaamera positsioonid; : õppejõu laud, kogu ruum, vabalt valitud ala jne) ning ka kuuldav kogu ruumi piires räägitav jutt (ka üliõpilaste küsimused ruumi tagumisest osast). Samuti saab ülekannet eemalt jälgiv (distantsil) üliõpilane esitada ruumi helisüsteemi kaudu oma küsimusi/vastuseid ja võimalik on ka kuvada tema (või kõigi teiste distantsil osalejate) pilti ekraanidel. Suhtlus on kahepoolne. Ruumide omapära on ka puuteekraan, millega saab juhtida nii ruumi arvutit kui ka kaasatoodud sülearvutit.Ruumides


Ruumi võimekus

Esitlustehnika juhtimine:

Ruumi ekraanide käivitamiseks, neile soovitud pildi valimiseks, helitugevuse muutmiseks jms on ruumis õppejõu laual puutetundlik juhtpult. Ruumi sisenedes on sellel nö avakuva (kui puldi pilt on must, siis käega selle ees viipamine või paneeli puudutamine "äratab" paneeli üles): 

Image Added


Avakuval on ka keelevalik, kui soovite kasutada paneeli inglise keeles. 

Süsteemi käivitamiseks vajuta nuppu "Alusta". Projektor käivitub, samuti lülitatakse sisse puuteekraan. Avaneb pildiallikate valimise vaade: 

Image Added


Mõlema kuvaseadme all on sisendid, mida nendel valida saab. Nii "PROJEKTOR" kui "PUUTEEKRAAN" all on võimalik valida PC2 ja PC3 pilte, lisaks ruumi tagumises osas paikneva kaamera ja lauapealse HDMI ühenduse pilti. 

PC2 ja PC3 allika selgitus järgneb Ekraanid jaotuses.  


Ekraanid:

Ruumis on kasutusel kolm ekraani:

arvuti ekraan, millel toimub ruumi arvutis (PC) olevate rakenduste avamine (PowerPoint, PDF, veebilehitseja jne);

puuteekraan, mille puutesignaal on vastavalt ekraanile kuvatava allika valikule ühendatud kas ruumi arvuti või kaasatoodud sülearvutiga ning millel saab kuvada vastavalt soovitud sisu;

projektori ekraan, millel saab kuvada vastavalt soovitud sisu.


Oluline on siinkohal teadvustada, et ekraanid on mõeldud vaikimisi olema ruumi arvuti küljes nn "Extend" seades - ehk siis arvutil on justkui kolm ekraani: laua peal olev põhiekraan, puuteekraan, projektori ekraan

Visuaalselt (Windows 10 ekraani seadetes) näeb see välja selliselt, kus ekraan 1 on arvuti põhiekraan (laua peal monitor), ekraan 2 esimene laiendus (PC2), ekraan 3 (PC3) teine laiendus:

Image Added


Võimalik on ka kõiki ekraanide pilte dubleerida (Duplicate) või ka vabalt valitud seades omavahel kombineerida. See ei ole vaikimisi kõige lihtsam seadistus kuid soovi korral toimub see Windows'i ekraani seadete menüüs, kuhu pääseb näiteks Desktop'il parema hiireklikiga ja valides "Display settings": Puuteekraanil ja projektori ekraanil kuvatavat pilti saab ruumi juhtpuldist vabalt valida (arvuti ekraanil on alati fikseeritud pilt) - nendel võib kuvada nii arvuti laiendatud ekraane (PC1 ja PC2), ruumi kaamera pilti kadreeringu kontrollimiseks kui ka HDMI sisendit (sülearvuti)

Image Added


Põhilist "Extend" ja "Duplicate" valikut saab lihtsasti teha kasutades otseteed "Win + P" Image Added


"Duplicate" režiimis on kõikidel ekraanidel sama pilt ja arvutil on justkui ainult üks ekraan. "Extend" režiimis on arvutil mitu ekraani, mille vahel saab programmide ja rakenduste aknaid vabalt liigutada ja kuvada. Näitkes projektori ekraanil on PowerPoint esitlus, puuteekraanil virtuaalne tahvel (MS Whiteboard vms) ja lauapealsel ekraanil näiteks Teams vms videokonverentsi rakenduse aken, kust jälgida distantsil olevaid üliõpilasi. 


Videokonverents:

Videoloengu pidamiseks on ruum varustatud kaamera ja mikrofoniga. Kaamera asub ruumi tagumises osas ja selle juhtimine käib lauapealsest puutepaneelist nupu "Kaamera positsioon" alt. Avaneb kaamera seadistamise aken:

Image Added


Valida saab eelsalvestatud positsioonide vahel ("Laud", "Laud+Puuteekraan" jms) ning ka vabalt kaamera pilti liigutada ja suurendada/vähendada. Kaamera pildipositsiooni kontrollimiseks vali see näiteks puuteekraanile või projektori ekraanile. Veel lihtsam on seda kontrollida videokonverentsi programmist kaamera seadetest enne videokõne (videoloengu) alustamist. 

Ruumi kaamera pilt on edastatud vastava seadme abil ruumi arvutisse ja on seal käsitletav kui veebikaamera. Samamoodi on arvutisse edastatud ka ruumi laemikrofoni heli. Laemikrofon läheb koos süsteemi käivitamisega automaatselt tööle. Mikrofon püüab heli kogu ruumist ja "koondab" oma tähelepanu peamise kõneleja suunas. Seega on videokõnes kuuldavad nii õppejõud ruumi eesosas kui ka tudengite küsimused tagumisest pingireast. Mikrofoni vaigistamiseks on juhtpaneelil vastav nupp. 

Süsteem on varustatud ka laekõlaritega, mille kaudu on kuuldav arvutis esitatv heli: näiteks videoklipp või videokonverentsi vastaspooled jms. 

Heliprobleemide korral kontrolli, kas arvuti heliseadetes on esitavaks seadmeks (Playback) konkreetse ruumi numbriga helisüsteem (nt "U03-301 Sound System") ja salvestavaks seadmeks (Recording) ruumi numbriga mikrofon (nt "U03-301 Microphone"). 


Videokonverentsi pildiallikad

Lisaks ruumi kaamerale on võimalik arvutisse saata ka teisi pildiallikaid. Selleks on juhtpaneeli vasakus ääres jaotus "Arvuti sisend", mille all valikutena "Kaamera", "PC2", "PC3", "HDMI laual" ning "Puuteekraan": 

Image Added


Selline valik võimaldab videkonverentsi ajal distantsil olevatele jälgijatele jagada vastavalt vajadusele soovitud sisu ja avab võimaluse jagada tavapärasele ekraani jagamisele lisaks veel ühe pildi "veebikaamera" näol. 

Näiteks kui jagate videokonverentsi tarkvaras ekraani jagamisega PowerPoint slaide või PDF dokumenti vms, siis tavapärase veebikaamera pildi asemel (mis antud ruumide puhul näitab ruumi kaamerat) võite "teise pildina" jagada näiteks puuteekraanil kuvatavt tahvlit või ka PC2/PC3 ekraanil kuvatud programmi või dokumenti vms. Jääb ära vajadus tahvlit filmida või kasutada dokumendikaamerat. Distantsil osaleja saab ise valida kas vaatab nö "suurelt" ekraani jagamist või "kaamera" pilti (kus "kaamera" on siis vastavalt "teise pildina" jagatud sisu). 


Puuteekraan:

Ruum on varustatud hübriidõppe võimaldamisest lähtuvalt puuteekraaniga, et sellel kuvatavat sisu lihtsasti videokonverentsi (videoloengu) käigus distantsil olevatele üliõpilastele jagada

Vaikimisi on puuteekraani puutesignaal edastatud ruumi arvutisse ja selle kaudu saab ruumi arvutis käivitatud rakendusi kas sõrme puudutuse või ekraani küljes oleva pliiatsiga juhtida. Näiteks kui arvutis on avatud rakendus MS Whiteboard ja see on liigutatud puuteekraanile, siis saab seda kasutada kui nö tavalist valgetahvlit. Sarnaselt saab ekraanilt juhtida kõiki rakendusi, mis arvutis avatud ja puuteekraanil kuvatud (veebilehitseja, PowerPoint, Word, Excel; justkui tahvelarvuti). 

Puuteekraanil on ka sisse ehitatud valgetahvli rakendus, kui ei soovi kasutada näiteks MS Whiteboard vms rakendust. Selle valimiseks tuleb puuteekraani küljelt avada noolega sisendi valik: 

Image Added Seejärel valida tahvli ikoon: Image Added

Kodu ikoon viib tagasi juhtpaneelilt valitud sisendi vaatesse. Siinkohal peab teadvustama, et kui valida puuteekraani enda tahvli (whiteborad) rakendus, siis jääb näiteks puuteekraanile eelnevalt valitud PC2 pilt peidetuks ekraani enda valgetahvli rakenduse "alla". Selle saab uuesti ette, kui valida ekraani küljemenüüst "kodu" ikoon. 


Puuteekraani puutesignaal on seotud ruumi kaamera ja helisüsteemi signaaliga ning muutub vastavalt puuteekraanile valitud sisendi järgi. Ehk siis kui puuteekraanil on PC2 või PC3 pilt, saadetakse kaamera ja heli ruumi arvutisse. Kui puuteekraani sisendiks on valitud "HDMI", siis ühendatakse ruumi kaamera ja helisüsteem kaasa toodud sülearvutiga. Selleks peab olema arvutiga ühendatud lisaks HDMI kaablile ka laual olev USB kaabel. See annab võimaluse kasutada ruumi kaamerat, helisüsteemi ja puuteekraani enda sülearvuti küljes. Kehtivad samad põhimõtted nagu ruumi arvuti puhul: saab teha videokonverentsi ja kasutada puuteekraani enda arvuti dubleeritud või laiendatud ekraanina ning seda puutesignaaliga juhtida. 

Võimalikud on ka erinevad sümbioosid, kus näiteks ruumi arvutist on algataud videokonverents, puuteekraanil on tahvli rakendus ning sülearvutis PowerPoint vms esitlus