5.10 Sobilike / mittesobilike aegade piirangud

Tunniplaani moodulis saab märkida, missugused nädala- või kuupäevad ja kellaajad sobivad või ei sobi õppetööks õppejõududele, rühmadele ja ruumidele. Ruumi ja õppejõu puhul tuleb piirangute lisamiseks liikuda ülamenüüs valikule ’Piirangud’, rühma puhul tuleb aga liikuda vastava rühma haldamise vormile. Sobivate/mittesobivate aegade kalendris on maksimaalselt 4 vahelehte, kuhu saab märkida üldiselt terve semestri või mingite kindlate ajaperioodide/kuupäevade kohta käivaid piiranguid (sobivaid või mittesobivaid aegu).

Piirangute lisamisõigused on kasutajati erinevad - instituudi töötaja saab muudatusi teha vaid instituudisiseselt, tunniplaani koostaja harusiseselt. Tunniplaani spetsialist saab muuta kõiki piiranguid, dekanaat aga vaid endaga seotud rühmade piiranguid.

Eelistatud aja märkimiseks terveks semestriks tuleb valida esimene vaheleht ’Määra eelistatud ajad’, kus tuleb sobival ajavahemikul teha 1 hiireklõps. Mittesobiva aja märkimiseks tuleb teha 1 hiireklõps järjekorras teisel vahelehel ’Määra ebasobivad ajad’. Kindlate ajavahemike (terve päeva või kogu nädala jooksul sama kellaaja) märkimiseks on võimalus liikuda vastava üksusele ees olevale märkeruudele ning see märkida. Seejärel lisab süsteem automaatselt piirangu kõigile selle päeva või kellaajaga kastidele (Joonis 32 Lihtvaade - piirangu märkimine nädalapäevade põhiselt terve semestri ulatuses (õppejõud) - ajavahemik 10:00 - 11:00).

Joonis 32 Lihtvaade - piirangu märkimine nädalapäevade põhiselt terve semestri ulatuses (õppejõud)

Piirangute kuvamisel on kasutusel neli taustavärvi:

  • roheline – sobiv ehk eelistatud aeg (kasutatakse ainult õppejõudude aegade kalendris);
  • kollane – mittesobiv aeg;
  • valge – neutraalne aeg;
  • hall - teist tüüpi aeg ehk mittesobivaid piiranguid märkides kuvatakse hallina juba sobivaks märgitud ajavahemikud ja vastupidi;

Kõik muudatused aegade broneerimise vormil tuleb salvestada vormi paremal küljel kuvatavat nuppu ’Salvesta eelistused/ebasobivad ajad’ vajutades. Muudatused tuleb salvestada ka enne igat vahelehe vahetamist.


Piirangu perioodi märkimine

Õppejõu ja ruumi korral on võimalik märkida piirangut kindlale kuupäevale või ajaperioodile (näiteks terve novembrikuu). Selleks tuleb vajutada vormi jaluses kuvatavat nuppu, mis võib sõltuvalt vahelehest ja õppejõust/ruumist olla:

  • Õppejõu puhul ’Lisa õppejõu eelistatud aja perioodid’ või ’Lisa õppejõu ebasobiva aja perioodid’;
  • Ruumi puhul ’Lisa ruumide ebasobivad aja perioodid’;

Joonis 33 Piirangute kehtivuse perioodi märkimine õppejõule

Joonis 34 Piirangute kehtivuse perioodi märkimine ruumile

Avaneval piirangu perioodi valiku vormil saab valida nädalaid, millele märgitakse terves ulatuses peale vastav piirang. Täpsemate kuupäevade valimiseks tuleb vajutada valikmenüül ’Vali täpsed kuupäevad’, kus saab kahe kuu kuvaga kalendrit lehitseda vasakule ja paremale terve semestri ulatuses. Kalendrisse saab märkida vaid üksikuid kuupäevi ning seda tuleb teha ühe kaupa. Uue kuupäeva valimiseks ei pea vahe peal piirangu perioodi valiku vormi sulgema. Täpse kuupäeva märkimise järel tuleb vajutada nuppu ’Valmis’ ning tehtud muudatuste salvestamiseks nuppu ’Salvesta õppejõu/ruumi valikud’.

Joonis 35 Piirangute kehtivuse perioodi(de) märkimine kalendris


Kõikvõimalike erinevate tekkida võivate konfliktide ennetamiseks ei luba süsteem valida sobivaks/ebasobivaks neid perioode, mille sisse on märgitud vähemalt üks teist tüüpi (ebasobiv/sobiv) piiranguga ajavahemik.


Märgitud aegade koos vaatamine

Valides piirangute lehel paremalt poolt teise vahelehe ’Näita kõiki aegu korraga’ avaneb kasutajale terve semestri kalender, kus on samaaegselt kuvatud eelistatud ja ebasobivad ajad vastavalt kollase ja rohelisega. Sellel vahelehel muudatusi teha ei saa.

Joonis 36 Piirangute vaheleht 'Näita kõiki aegu korraga'


Kalendervaade

Õppejõudude, ruumide või rühmade sobivate ja mittesobivate aegade  vaatamiseks kuupäevapõhiselt tuleb avada kõige parempoolne vaheleht ’Kalendervaade’. Kalendervaates kuvatakse aegade kalender kindlate kuupäevade vaatena, kus saab nädalaid edasi ja tagasi kerida kogu semestri ulatuses.

Joonis 37 Kalendervaade

Kalendervaate vormil puudub aegade lisamise funktsionaalsus, kuid võrreldes vahelehega ’Näita kõiki aegu korraga’, on kalendervaatesse kuvatud ka kuupäevalised/nädalapõhised piirangud.

Kalendervaates saab valida päeva-, nädala- ja kuuvaate vahel. Vajutades nupul ’Täna’ viiakse kasutaja kalendris hetkel olevale kuupäevale. Kalendervaates on kuvatud nii õppenädala number kui ka nädala kuupäevade vahemik.


Valitud piirangute detailide vaatamine

Piirangute kehtivuse perioodide infot näeb lihtsasti ka sobivate/mittesobivate aegade infokastis, mis asub piirangute kalendri paremal küljel. Infokast uuendub automaatselt iga muudatuse tegemisel ning sinna kuvatakse ülevaade kõigist piirangute kalendrisse tehtud muudatustest. Infokasti kuvatakse tekstivormis sobivate/mittesobivate aegade nädalapäevad (kui on terve semestri lõikes) või kuupäevad/nädalad (kui on kindla perioodi lõikes) koos neile vastavate ajavahemikega.

Joonis 38 Piirangute kalendri infokast

Sisestatud perioode saab kustutada, vajutades ebavajaliku rea lõpus lingil ’Kustuta’. Perioodide kustutamiseks peab kasutaja olema ’Määra eelistatud ajad’ või ’Määra ebasobivad ajad’ vahelehtedel, kustutada saab vaid seda tüüpi perioode, mis tüüpi piiranguid saab antud vahelehel lisada (eelistatud aegade lisamise vahelehel saab kustutada eelistatud perioode).