Ülikoolis on kasutusel mitmeid erinevaid võimalusi, kuidas jagada infot veebis.
1. Välisveeb - www.taltech.ee
Välisveebi saavad sisu lisada kõik üksused, kelle jagatav info puudutab ülikooli väliseid sihtrühmi. Välisveebis on võimalik luua alamveebe nii uurimisrühmadele kui ka projektidele, konverentsidele.
Välisveebi uue lehe loomise soovi korral tuleb pöörduda välisveebi peaadministraator Kadri Talvistu (kadri.talvistu@taltech.ee) poole. Kõikides instituutides on olemas ka välisveebi toimetajad. Teadlase esmakontakt välisveebi info lisamist puudutavates küsimustes on instituudi veebitoimetaja (leia vastav kontakt siit).
Valida saab kahe erineva struktuuriga lehe vahel:
- peamenüüta onepager - soovituslikult juhul, kui sisu on vähem ning tarvis on pigem “visiitkaarti”.
Näited:
https://taltech.ee/en/datalab
https://taltech.ee/materjali-ja-keskkonnatehnoloogia-instituut-keemiliste-kiletehnoloogiate-teaduslabor
https://taltech.ee/anorgaaniliste-materjalide-teaduslabor
https://taltech.ee/en/rawmaterialsstation - horisontaalmenüüga/peamenüüga koduleht – soovituslikult juhul, kui sisu tuleb mahukas.
Näited:
https://taltech.ee/kuberkriminalistika-kuberjulgeoleku-keskus
https://taltech.ee/projektid/teadus-arendus-too-aeg
https://taltech.ee/et/dlab
Loodud veebilehe haldamiseks tuleb taotleda toimetajaõigused peaadministraator Kadri Talvistult ning soovituslikult läbi lugeda juhendmaterjalid (asuvad siin: https://confluence.ttu.ee/taltech-web-manage). Jooksvalt saab juhendamist ja lisainfot küsida nii oma instituudi veebitoimetajalt kui peaadministraatorilt.
Välisveebi platvormiks on (headless) Drupal. Tuleb arvestada, et välisveebi kasutamine on piiratud kogu ülikooli jaoks sobivaks kohandatud tingimustega (kodulehe disainilahendus lähtuvalt ülikooli visuaalsest identiteedist, päis, jalus, intergatsioonid ja linkide kuju taltech.ee/... ning inglise keelses veebis taltech.ee/en/...) ning selles osas hetkel erisusi teha ei saa. Scriptide lisamine välisveebi on rangelt keelatud.
Välisveebis oleva info korrektsuse ja ajakohasuse eest vastutab veebilehe tellija ehk üksus, kelle kohta see info kehtib.
2. Projektiveeb ülikooli domeenil
Ülikooli domeenil, sh alamdomeenil paiknevad projektiveebid peavad vastama Tallinna Tehnikaülikooli stiiliraamatule ning ka Digitaalsete keskkondade stiiliraamatule (kõik materjalid on leitavad siit). Nõuete täitmist jälgib turundus- ja kommunikatsiooniosakond.
Ülikooli domeeni, sh alamdomeeni kasutamine tuleb kooskõlastada turunduse ja kommunikatsiooniosakonnaga.
Turunduse ja kommunikatsiooni osakond pakub ka projektiveebi loomise teenust. Pakutava teenuse raames luuakse projektiveeb WordPressi platvormile. Kujundusena on pakkuda olemasolev visuaal, mille puhul pole disaini eest vaja maksta (link) ning tasuma peab ainult arenduskulu. Alternatiivina on võimalik luua täiesti uus disain vastavalt tellija soovile, mis lähtub Tallinna Tehnikaülikooli stiiliraamatust kui ka digitaalsete keskkondade stiiliraamatust, sellisel juhul lisandub arenduskulule ka disainikulu. Kontaktisik on Anne-Ly Nguyen Thien (anne-ly.nguyen@taltech.ee)
3. Muud veebid
Lisaks välisveebile on kasutuses mitmeid veebe, mis on tellitud välistelt partneritelt või loodud ise valitud platvormidele. Antud lähenemise puhul puuduvad ranged regulatsioonid. Siiski soovitame meeles pidada, et:
a. Hankimine, haldus ja infoturve
- Kui soovitud veebilahenduse realiseerimiseks tuleb koostada partneri leidmise hange, aitab seda läbi viia hankeosakond. Hangete puhul tasub küsida nii arenduse, halduse kui ka majutuse teenust tervikuna, et vältida edasisi riske ja teenuste katmata jäämist. Ainult kujundus+arendus ei kata vajadust, on vaja, et veeb oleks ka igapäevaselt hallatud ning turvatud.
- Infoturbe seisukohast on oluline teenuse planeerimisel ja käivitamisel teavitada IT osakonda ning anda teada, kes on teenuse tehniline ja sisuline kontakt.
b. Majutamine
Koduleht ülikooli võrgus
- Kui koduleht töötab eraldi serveris (ülikooli võrgus), saab kasutada nimekuju koduleht.taltech.ee või osta vajadusel vaba domeen. Selle küsimusega tuleb pööruda IT helpdeski poole, läbi teenuste tugiportaali (helpdesk.taltech.ee).
Kodulehe majutamine välise teenusepakkuja juures
- Juhul kui koduleht vajab majutust, oleme kasutanud Zone.ee teenust. NB! Teenus on tasuline.
c. Kodulehe kujundus, stiil ja leitavus
- Tellides projektiveebi väliselt partnerilt, peab tellitav projektiveeb oma disaini puhul arvestama Tallinna Tehnikaülikooli stiiliraamatuga ning ka Digitaalsete keskkondade stiiliraamatuga (LEITAVAD SIIT). Võimalusel on soovitatav loodud disain saata ülevaatamiseks ka turunduse ja kommunikatsiooni osakonna e-kanalite keskusesse, et hiljem poleks vaja tarnitud lahendust hakata ringi muutma. Kui projektiveeb ei ole järginud stiiliraamatute nõudeid, siis on e-kanalite keskusel õigus anda vastav tagasiside ja projektiveebi tellija peab tagama vastavad parandused projektiveebi disainis, et säilitada digitaalsete keskkondade ülene ühtne ülikooli visuaal.
- Google otsingus esile tulemiseks võib olla vajalik lisada lehele metatekstid (SEO).
- Kasutajahuvi mõõtmiseks on mõistlik lisada veebidele Google Analytics kood.
Palume ülikoolile teada anda ka varasemalt loodud veebilehtedest (URL), mis on sisuliselt ülikooliga seotud, kuid on loodud ilma turunduse ja kommunikatsiooni ning IT osakonda kaasamata. Sellistest veebidest saab teada anda hele-riin.pihel@taltech.ee ja/või raul.hanson@taltech.ee.
Dokument on koostatud turunduse ja kommunikatsiooni osakonna ning IT-osakonna poolt augustis 2021. Uuendatud aprillis 2023.