Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Expand
title1. Kuidas ma saan endale tellida kodulehe toimetajaõigused?

Kasutusõiguste jagamine toimub ülikooli UNI-ID alusel. Kasutusõigusi saab teile anda peaadministraator.

Selleks on teil vaja:

  1. avada sisuhaldussüsteem brauseris aadressil aadressil https://haldus.taltech.ee/et/user/login
  2. teil avaneb lehekülg, kus saab täita kasutajanime ja parooli väljad. Teie palun ignoreerige neid ning vajutage kõige alumist nuppu "Log in with Windows Azure AD"
  3. järgmisena saatke palun märguanne e-kiri kirja teel veebi peaadministraatorile (kadri.talvistu@taltech.ee), kes aktiveerib teie konto. Kirjas märkige ka ära, millisele osale kodulehest (lehekülgedeleüksus, alamlehed) teil ligipääsu vaja on.
  4. teie konto aktiveeritakse peaadministraatori poolt, kes saadab teile ka sellekohase kinnituse ja edasised kasutusjuhendid.

...

12. Kuidas töötab veebisisene

Ülikooli kodulehe peamised sihtrühmad on sisseastujad, vilistlased, teadlased, ettevõtjad, koostööpartnerid, ajakirjanikud, avalikkus jne. Ehk valdavalt inimesed, kellel puudub ligipääs sisemistele kanalitele (siseportaal, tudengiportaal jne). Sel põhjusel tuleb uudiseid ja sündmusi lisades pidada silmas kodulehe sihtrühma vajadusi ja teadmisi. Info, mis võib olla ka mujal kui välisveebis: töökorraldus, õppekorraldus, halduskorraldus, uudisväärtuseta uudised.

Mida pidada silmas uudise loomisel

  • Mõtle, kellele uudis mõeldud on.
  • Milline on tema eelnev teadmine mõnest konkreetsest teemast.
  • Administratiivse info jagamiseks kasutada siseportaali, e-kirja vms kanalit. Kõike ei pea panema kodulehele!
  • Uudis peaks visuaalselt olema pikem kui kolm lauset. Kui tõesti rohkem infot pole, siis eelista sotsiaalmeediat.
  • Pealkiri olgu pigem lühike ja tabav.

Uudise sisu peab vastama järgmistele küsimustele

  • KES tegi, kellele tehti, kellega juhtus?
  • MIS juhtus, mida tehti?
  • KUS toimus?
  • MILLAL toimus?
  • (Kuidas, mil viisil toimus?)
  • (Miks, mis põhjusel, mis eesmärgiga, millise tulemusega toimus?)

Tõlgete lisamine

Uudised ja sündmused tuleb lisada nii eestikeelsele kui ingliskeelsele lehele. Juhul kui sündmus toimub eesti keeles ja on suunatud eestlastele, siis ingliskeelne tõlge tuleks siiski lisada. Kasvõi lühike kokkuvõte sellest ja juurde lause, et sündmus on eesti keeles. Samuti vastupidi – kui sündmus on mõeldud ingliskeelsele sihtrühmale või toimub ainult inglise keeles, siis lisage sellekohane lause. Kui teil pole kohe ingliskeelset uudist olemas, siis palun korraldage tõlge esimesel võimalusel.

Tõlget on halduskeskkonnas lihtne lisada. Uudise/sündmuse juures on nupp „Tõlge“ (nupp märgitud allpool pildil punasega). Sel viisil luuakse eestikeelsest uudisest koopia, kus on olemas juba originaali foto, tagid jms. Vahetada tuleb vaid tekst. NB! Juhul, kui olete URLi ehk aadressi lõpu ise käsitsi sisestanud (olete eemaldanud linnukese kastist Generate automatic URL alias), tuleb ingliskeelsel versioonil samuti aadressi lõpp ära tõlkida. (Näiteks kui eestikeelse sündmuse URLi lõpuks olete eraldi trükkinud /sundmused/doktoritoo-kaitsmine-merle-kuttim, siis ingliskeelsel vastel tuleks see tõlkida /events/thesis-defence-merle-kuttim). Kui aadressi lõpp luuakse automaatselt (linnuke on olemas kastis Generate automatic URL alias), siis muudetakse ingliskeelse artikli aadress automaatselt ja teil pole tarvis seda eraldi tõlkida. 

Image Removed

Uudised uudiste alla, sündmused sündmuste alla

Palume lisada sündmused eelkõige ainult sündmuste alla. Kui tegemist on uudisväärtusega sündmusega, siis on põhjendatud selle eraldi lisamine uudisena. Uudisena lisamisel palun võimalusel muuta pealkiri uudise pealkirjaks ja võimalusel sisu uudiselaadseks. Näiteks sündmuse pealkiri on „Innovatsiooni konverents 24.09“. Uudise pealkirjaks võiks siis panna „TalTechis toimub innovatsiooni konverents“. Kohati on uudiste rubriigis liiga palju sündmuseid. Seega palume kõik koolitused, näitused, konverentsid, seminarid jms lisada eelkõige sündmuste alla.

Uudise pealkiri

Uudise ja sündmuse pealkirjad ei tohi olla läbivate suurte tähtedega. Uudiste ja sündmuste tekstid peaksid olema läbivalt ühtse stiiliga. Kodulehe pealkirjad sisestame klassikalise lausena: lause esimese sõna esimene täht on suur, järgmised väikese algustähega. Välja arvatud juhul, kui lause keskel on inimese nimi vm suurt algustähte nõudev sõna. Näiteks

  • Vale: TEADLASED AVASTASID UUE TÄHE MINION
  • Õige: Teadlased avastasid uue tähe Minion

Uudise kokkuvõte ehk Lead text

Uudise lisamisel on kohustuslikuks väljaks „Kokkuvõte“. Kui olete teksti lahtrisse sisestanud, siis tehke tekst aktiivseks (highlight) ning valige stiiliks „Lead text“. See on vajalik selleks, et teksti olulisem osa, mis võtab kogu järgneva loo kokku, oleks tavatekstist enam esile tõstetud.

Image Removed

Teksti vorming

Otse Wordist vms sellisest keskkonnast teksti kodulehele kopeerimiseks, tuleks tekst enne lasta läbi Notepadi või kasutada vormingu eelmaldamise nuppu.

Image Removed

See kehtib nii kokkuvõtte kui tervikteksti lisamisel. See võtab maha kõik eriskummalised vormingud. Vaata erinevusi kahe näite peal all.

Näide: Lead text on määramata ja vorming on vale (vana vorming on eemaldamata):

Image Removed

Näide: Lead text on määratud ja tekstist on eemaldatud vale vorming:

Image Removed

  • Bulletite ja järjekorra numbrite lisamisel kasuta halduskeskkonna nuppe
  • Alapealkirjad tee boldiga
  • Kõneisikud tee boldiga
  • Teksti sees olevatelt linkidelt kustuta http://
  • Kontrolli, et link avaneks uuel lehel (lingilisamise aknas klikkida Advanced → Open in new tab)
  • Tekstis kasutada pigem hüperlinke. Kui on eesmärk linki promoda, siis link olgu ilus. Võib kasutada Bitly süsteemi.

Piltide lisamine

  • Pildi suurus – maksimaalselt 2MB. Soovituslik 1920x1080px (FullHD) pilt. Paintis suurust muutes võib pildi horisontaaliks määrata 1200px. Mõõtmetelt minimaalselt 776x446px.
  • Jälgi, et pildi oluline element asuks pildi keskel. Vajadusel lõika pilti Paintis või Snipping tooliga. Eelista Landscape pilte.
  • Pildina kasutada pigem originaalfotot, mis teemat kirjeldab. Printscreen pole hea.
  • Kui artikli sisu räägib konkreetsest inimesest, siis eelistada fotot temast (kooskõlastada!!!)
  • Lisa pilt alati ka uudise sisse kohe peale Leadi. Pilt lisa Media Item nupu abil.
  • Mitme pildi lisamisel kasuta Galeriid (minimaalselt 3 pilti)
  • Kui enda pildipangas sobivat pilti pole, siis tasuta kanal on näiteks pixabay.com

Kontrolli tulemust

Kui oled uudise lisanud, siis alati kontrolli, kuidas see kodulehel paistma jääb: kas vormistus on korrektne, faktid on õiges, tekst on grammatiliselt korras ja ka seda, kuidas see uudiste rubriigis reaalselt paistma jääb. Koduleht lõikab pilte endale sobivasse formaati, mistõttu võib vahel juhtuda, et fotol oleval inimesel on pea maha lõigatud. Sellisel juhul tuleb pilti enne halduskeskkonda lisamist pisut lõigata ja katsetada uuesti.

Image Removed

Expand
title10. Kuidas lisada kodulehele uudist, sündmust? Nõuded sisule.
Expand
title

Kõikidel toimetajatel on õigused UUDISTE ja SÜNDMUSTE lisamiseks.

Liigu üleval vasakul asuva Contenti peale, liigu Add contenti peale, misjärel avaneb rippmenüü valikutega. Sealt saab valida „News“ või „Event“ 

Image Removed

VÕI

Klikka Contenti peale, vajuta sinist nuppu „Add content“ ja vali kas „News“ või „Event“

Image Removed

UUDISE puhul tuleb täita järgnevad väljad:

Pealkiri – uudise pealkiri.
Section – näitab, kes on uudise autor. Seega vali rippmenüüs pakututest enda üksuse nimi.
Category – vali, millisesse kategooriasse ehk teemasse uudis kuulub. See määrab ära, millises kategoorias hakatakse uudiseid kuvama siin https://taltech.ee/uudised (kategooriad asuvad paremal). Kategooriate valik on järgmine:
Image Removed
Tag – sisesta üksuse nimi, kelle avalehel soovid, et uudist kuvatakse. Näiteks kirjutades „Majandusteaduskond“ , ilmub uudis majandusteaduskonna avalehel. Tag`e saab valida mitu, näiteks lisades „Õiguse instituut“, ilmub sama uudis ka instituudi avalehel. Kui ühtegi tag`i märgitud pole, siis on see nähtav üksnes ülikooli "Kõikide uudiste" rubriigi all. 
Pilt – on uudise juures kohustuslik väli.
  • Kokkuvõte lead ehk juhtlõik, mis võtab uudise kokku. Kui olete teksti lahtrisse sisestanud, siis tehke tekst aktiivseks (highlight) ning valige stiiliks „Lead text“. See on vajalik selleks, et teksti olulisem osa, mis võtab kogu järgneva loo kokku, oleks tavatekstist enam (suuremana) esile tõstetud.
  • Image Removed

    • Sisu pilt – ka uudise sisse tuleb panna pilt, hoolimata sellest, et see pole kohustuslik väli. Eelistatult tuleks kasutada sama fotot, mis algselt lisati. Pildi lisamiseks klõpsa joonisel punasega märgitud noolt ja vali Add Media item. Sisus peab pilt paigutuma juhtlõigu ehk lead`i järel ja enne sisuteksti.

    Image Removed

    • Content – uudise sisutekst. Võimalik on kasutada ka muid sobivaid sisuplokke peale Text editori (Gallery, Media item).

     

    SÜNDMUSE lisamine

    Sündmuse lisamine on sarnane uudise lisamisele. Liigu üleval vasakul asuva Contenti peale, liigu Add contenti peale, misjärel avaneb rippmenüü valikutega. Sealt vali „Event“ Sündmusele on soovituslik lisada pilt sarnaselt uudisele, kuigi see ei ole määratud kohustusliku väljana. Sündmuse lisamisel tuleb määrata sündmuse toimumise algusaeg ja lõppaeg. Tähelepanu tuleb pöörata sellele, et aeg oleks märgitud õigesti – AM või PM.

    Expand
    title11. Uudiste ja sündmuste sisestamise muud reeglid

    Juhend ja nõuded sisule asuvad siin.


    Expand
    title11. Kuidas töötab veebisisene otsing?

    Veebisisene otsing otsib nii täpseid kui ka osalisi vasteid kasutaja poolt otsitavale märksõnale järgnevatest sisutüüpidest:

    • kontaktid (kontaktikaart, profiil)
    • uudised
    • sündmused
    • sisulehed (nii lihtlehed kui ka veeb-veebis lehed)

    Otsingutulemuste järjestamise loogika on järgnev:

    1. Täpne vaste pealkirjast
    2. Täpne vaste sisust
    3. Osaline vaste pealkirjast (alates kolmest tähest)
    4. Osaline vaste sisust (alates kolmest tähest)

    Otsingutulemuste puhul arvestatakse ka otsitava märksõna esinemise sagedust sisus - mida enam märksõna sisus esineb seda relevantsem on otsingumootori jaoks vastav leht ning seda kõrgemal on see leht ka otsingutulemustes. Näiteks, kui on olemas kaks lehte nimega "instituut" ja esimeses esineb sisus sõna "instituut" 10 korda ning teises esineb "instituut" ainult pealkirjas, siis tuleb kõrgemal positsioonil välja leht, mille puhul oli lisaks pealkirjale ka 10 korda sisus otsitav märksõna "instituut". 

    Otsingutulemuste puhul peab arvestama ka sellega, et otsing võib anda otsitava märksõna asemel kuni kahe tähe erinevusega tulemusi. Seega otsides näiteks "iseauto", tuleb tulemuste seas välja näiteks "iseautost". Juhul kui esineb olukord, kus märksõna poolest täpsema vaste asemel kuvatakse välja paari tähe erinevusega vastet enne seda, siis tuleb arvestada sellega, et sisus olevad märksõna kordused tõstavad vastava tulemuse relevantsust otsingu silmis ning seetõttu võib mõningal juhul osaline vaste esineda enne täpset vastet.

    Lisaks peab otsingu osalise vaste puhul arvestama ka sellega, et otsingumootor ei otsi tulemusi ainult sõna algusest, vaid ka sõna lõpust, mistõttu võib mõningatel juhtudel otsitava märksõna asemel leida tulemustest mõne lehe, kus vastav märksõna on lehe sisus sõna osana. Näiteks otsides "hele" võib leida ka vaste, kus sisus on sõna "ühele" ning märksõna vaste leitaksegi vastavale sõnale, sest tekib osaline vaste.


    Expand
    title1312. Kuidas lisada lehele videot?

    Kodulehele saab lisada videot, mis on eelnevalt üles laetud Youtube´i keskkonda.

    Veebi sisuhalduses tuleb valida Media item plokk (Add Media item). Klikkides selles plokis Add media nupule, avaneb järgmine vaade, kust tuleb edasi liikuda Remote video peale:


    Avanenud aknas tuleb kas a) otsida video nime sisestades, kas see on ehk juba sisuhalduses olemas (pildil on vastav väli märgitud punasega) või b) sisestada video Youtube´i link (pildil väli rohelisega):


    Kolmanda sammuna tuleb soovitud video märgistada linnukesega ning klikkida all vasakul olevale nupule Insert selected


    Expand
    title1413. Kuidas lisada lehekülje sisusse tekst ja pilt kõrvuti?

    Kui vaadata haldusliideses text editori sisuplokki, siis on seal meedia lisamise ikoon.

    Kui sellele klikkida, avaneb meediateek ja sealt saate valida soovitud pildi või uue pildi oma arvutist sinna üles laadida. (Pane tähele! Salvesta pilt oma kausta ehk oma üksuse directory`sse.) Kui pilt on sisusse ära lisatud, tekib sellel vasakusse serva Edit media nupp.

    Sellel klikkides saate valida pildi joondust ning samuti soovi korral allteksti (caption, teksti saab kirjutada juba sisusse lisatud pildi alla):


    NB! Pilt tuleb lisada enne seda teksti, mille suhtes soovite seda joondada. Näiteks peaks leht algama tekstiga vasakul ja pildiga paremal, siis haldusliidesest lisage pilt enne teksti ja joondate pildi paremale, tekst joondub vastavalt sellele vasakule. Lisaks peab arvestama ka sellega, et pildi keskele joondamise puhul kasutatakse pildi originaalmõõte. Seega kui soovite, et pilt oleks keskel ja servadest näiteks tühi, samas kasutatud pilt on suurte mõõtmetega, siis jääb see ikkagi lehe sisuala suhtes servast-serva.



    Expand
    title1514. Kuidas luua õppekavadele ÕISi linke?

    Õppekava versioonile saab ÕIS2-st luua lühilinke järgmiselt:

    eesti keeles kujul https://ois2.taltech.ee/uusois/kava/õppekava versiooni kood (näiteks https://ois2.taltech.ee/uusois/kava/EAUI12/24)

    inglise keeles kujul https://ois2.taltech.ee/uusois/programme/õppekava versiooni kood (näiteks https://ois2.taltech.ee/uusois/programme/EAUI12/24)

    ...