Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

  • Käibemaks. Kohe projekti alguses, eelarve planeerimisel, tuleb kindlaks teha, kas projekti käibemaks on abikõlblik kulu või mitte. Üldjuhul on vaid põhivara soetamise käibemaks mitteabikõlblik, kuid mõnede struktuuritoetuste projektide puhul võib rahastaja soovida ühtset lähenemist kogu projektile ja kui projektis soetatakse nii põhivara kui viiakse ellu muid tegevusi võidakse ühtse reegli kasutamise puhul kogu käibemaks mitteabikõlblikuks tunnistada. Sellisel juhul tuleb kogu käibemaksu kulu katmise allikad projekti algul planeerida, et mitteabikõlblike kulude summa ei tuleks halva üllatusena. Põhivara soetuse puhul kantakse see osa käibemaksust, mille saab ülikool Maksu- ja Tolliametilt tagasi, projekti allikale. See tagasisaamise protsent erineb aastate lõikes ja on seotud majandustegevusega. Loe täpsemalt alapeatükist Käibemaks ja selle hüvitamine projektidest.


  •  Hanked. Hangete puhul võib olla 2 aspekti – kehtiva raamhanke lepingu raames ei ole soetatud soovitud kaupu, seadmeid või teenust või ei ole hanget läbiviidud. Kolmas võimalus eksimiseks on ka see, et hange on küll läbi viidud, kuid vale hankemenetlusega või eksitud hankementlusel.hankemenetlusel. Loe täpsemalt alapeatükist Asjade ostmine ja teenuste tellimine


Euroopa Komisjoni rahastatavate projektide puhul on kõige enam abikõlbmatuid kulusid tekitavaks kululiigiks personalikulud (2020. aastal kõigis Euroopa Komisjoni poolt läbiviidud audititest oli 69% tagasinõuete aluseks valesti arvestatud ja deklareeritud personalikulud) ja põhivara soetuse kulud. Personalikulusid ei saa kanda otse projekti kuluks, vaid arvestus tehakse keskmise tunnitasu (Horizon 2020) või päevatasu (Horizon Europe) alusel. Kui tunniarvestus ei ole korrektne, tekivad mitteabikõlblikud kulud ja need tuleb mujalt allikalt katta. Tunnitasu arvestamise juhend on leitav SIIT. Uus päevatasu arvestamise juhend on leitav SIIT.

...